گارداسیل واکسنی است جهت پیگیری از انواع مشخصی از ویروس پاپیلویای انسانی (تیپ ۶-۱۱-۱۶-۱۸) اولین واکنس مورد تایید FDA برای پیشگیری از سرطان ر حم است .

مصرف آ« طبق بررسی های انجام شده ۹۰%باعث کاهش بروز سرطان رحم خواهد شد

تزریق برای افراد با آلرژی به مخمر- خانم های باردار کودکان زیر ۹ سال و افراد دچار ضعف سیستم ایمنی ممنوع است. بهترین زمان تزریق برای دختران ۹ تا ۲۶ سال و برای دختران ۹ تا ۲۶ سال برای پسران ۹ تا ۲۱ سال است .

درمورد واکسن گارداسیل ۹ تجویز آن در زنان تا سن ۴۵ سالگی هم موثر شناخته شده است.(که متاسفانه این نوع واکسن گارداسیل ۹ در ایران موجود نیست)

ویروس پاپیلوم انسانی یا( HPV(human papillomavirus ویروسی است که بیشتر در زمان آمیزش جنسی و از طریق تماس مستقیم بین پوست افراد انتقال می یابد بیش از ۱۹۹ نوع مختلف (سوش) از HpV وجود دارد .اکثریت افراد که به اینعفونت قبلا هستند از این موضوع بی اطلاععند زیرا در بدن آنها علایم خاصی ایجاد نمب کند اما در برخی موارد انواع خاصی ازHpv می توانند در قسمتهای مختلف بدن باعث ایجاد زگیل ( توده غیر طبیعی و غیر سرطانی در پوست )و یا زگیل تناسلی بشوند.

در بعضی موارد هم انواع خاصی ازHPV می توانند ضایعات پیش سرطانی (یعنی نواحی دارای بافت های غیر طبیعی )یا سرطان ایجاد نمایند. تقریبا ۶۰ نوع HPV باعث ایجاد زگیل های معمولی می شوند این زگیل ها در برخی نواحی باعث برخی نواحی مثل دست یا پا ایجاد می شوند

و حدود ۴۰ نوع HPV باعث ایجاد زگیل های تناسلی می شوند این ویروس ها در زمانتئ تماس اندام های تناسلی در طول آمیزش از راه مهبل یا معقد منتقل می شود. این ویروس حتی از طریق آمیزش جنسی از راه دهان نیز منتقل می شود .HPV رایجترین عامل بیماری است که از طریق آمیزش جنسی انتقال می یابد.

انواع تناسلی HPV می توانند ناحیه تناسلی زنان گردن رحم و آلت تناسلی مردان و معقد را آلوده کند

سه واکسن جهت پیشگبری از ابتلا به انواع HPV وجود دارد .

۲ ظرفیتی Carvarix

۴ ظرفیتی Gardasil

۹ ظرفیتی Gardasil

در ایران گارداسیل موجود است که در واقع یک واکسن چهارگانه نو ترکیب است . که با تشدید تشکیل پادتن های خنثی کننده اختصاصی این آنتی ژن ها در بربر HPV نوع ۶ و ۱۱ و ۱۶ و ۱۸ با اطمینان بالا می توان گفت که واکسن HPV از ضایعات پیش سرطانی گردن رحم در خانم های جوان محافظت می کند . خصوصا آنهایی که از ۱۵ تا ۲۶ سالگی واکسینه می شوند

CDC () توصیه می کند. که واکسنه برای افراد ۱۱ تا ۱۲ ساله در ۲ دوز به فاصله ۶ ماه و برای افراد ۱۳ سال و بالاتر سه دوز استفاده شود .

این واکسن در انگلیس و سوئیس – مکزیک-هلند-جز برنامه واکسیناسیون دولتی آنها قرار گرفته است دهانه رحم برای زنانی که واکسن HPV دریافت کرده اند تغییر نکرده است (مانند آزمایش پاپ اسمیر) از بدن محافظت می کند چون تنها HPV نیست که باعث سرطان های دهانه رحم می شود

زنان و مردان هر دو حامل HPV واکسن گارداسیل همچنین از مردان در برابر سرطان معقد و زگیل و زگیل تناسلی محافظت می کند

واحد عوارض جانبی واکسن گارداسیل : شامل : بیحالی- تورم در موقع تزریق _سردرد – تهوع و تب است .از آنجا که واکسن می تواند باعث غش شود لذا بایستی ۱۵ دقیقه بعد از تزریق شخص تحت نظر باشد که با برقراری مجدد گردش خون مغز برطرف می شود.